Jídlo nejídloV dnešní uspěchané době nám každá sebemenší vychytávka šetřící čas dokáže zlepšit náladu a mnohdy umožní stihnout více věcí najednou. Jsou dny, kdy telefonujete, obědváte, píšete email, zapisujete do diáře a ještě se u toho bavíte s kolegynní a přejete si, ať má den o pár hodin více. Digitální doba nám šetří čas v mnoha směrech a stále se o objevují nové aplikace a možnosti, jak zefektivnit naši práci. Jsou ale věci, které digitální doba změnit a urychlit nedokáže a jednou z nich je jídlo. Jíst musíme a když máme hlad, tak efektivita naší práce a veškerých aktivit klesá a celková nálada je na bodu mrazu. Když jsme ve stresu často, saháme po nezdravých potravinách, zapíjíme hlad a chutě kafem a divíme se, že jsme vyčerpaní a bez energie. Ne vždy máme na jídlo čas, jíme často před obrazovkou počítače a ani nevíme, co vlastně jíme. I tohle je ale lepší varianta, než nejíst vůbec a dohnat to večerním nájezdem na lednici. Ne vždy je ale čas na večerní přípravu krabiček a oceníme rychlojídlo, které nebude nezdravé, zažene hlad a dodá nám energii.
Vhodnou variantou jsou oblíbená jídla v prášku. Abych to uvedla na pravou míru, jídlem v prášku nemám na mysli dietní pytlíkové zázraky, kdy vám slibují svíčkovou v prášku. Jen to maso, knedlíky a brusinky si musíte domyslet a sníst zvlaštní tekutou hmotu, která se svíčkové ani trochu nepodobá. Mám na mysli vyváženou alternativu jídla v prášku, která je bez chemie a konzervantů. Na českém trhu jsou nejznámější dvě značky, Mana a AnaPur a doplňuje je námi nedávno objevená novinka Nutberg. Všechny tři jsme měly možnost ochutnat a podělíme se s vámi o zpětnou vazbu.
Mana


S Manou má zkušenost jen Bára. Tady je její feedback. Mana mě zaujala především díky značné viditelnosti na internetu, sociálních sítích a mého blízkého okolí. Jsou dny, kdy chodím přes oběd cvičit a hned poté mám nějaký meeting a nestíhám si sníst svou krabičku, tudíž mi to přišlo jako vhodná varianta, oběd si vypít a nenarušovat tak meeting žvýkáním a mlaskáním. Startovní balíček Many jsem si objednala ze zvědavosti a podělila jsem se o něj s Honzou, abychom ‘’práškové jídlo’’otestovali spolu. Balíček přišel za dva dny společně s originální lahví, dávkovačem a návodem v češtině. Plná očekávání jsem si Manu namíchala na večeři a byla jsem zvědavá, jak mi bude směs chutnat. Zvolila jsem dávku pro menší jídlo, tedy 2 odměrky a 300 ml vody, k tomu ještě odpovídající dávku oleje. Nevím k čemu chuť přirovnat, vypila jsem to bez problému, ale že bych si pochutnala se říci nedá. Po vypití jsem vyčkala 30 minut, abych dokázala říci, zda-li jsem zahnala hlad, ale nebyla jsem si tím úplně jistá. Pocit prázdného žaludku stále přetrvával, ale řekla jsem si že to vydržím, protože jsem do sebe v nápoji vpravila 400 kalorií, což není zrovna málo. Honza nápoj vyzkoušel na snídani a také poté bojoval s hladem a celkovou chutí nápoje. Manu mám stále doma k dispozici, ale spíše než samostatný nápoj, ji přidávám jako směs do smoothie, abych nápoji dodala dodatečné živiny a energetickou hodnotu. Asi záleží na člověku, zda-li se směsí trefí do svých chuťových pohárků, mě bohužel směs Mana, jako náhražka jídla neoslovila, ale ráda ji využívám jako doplněk do smoothie a proteinových nápojů.
AnaPur


AnaPur nás zaujal především svoji jednoduchostí, příběhem a zaměřením na vegany. Jedná se o čistě veganskou směs nahrazující jídlo, kdy po smíchání s vodou či rostlinným mlékem získáte lahodný nápoj plný živin a vitamínů. Na AnaPuru nás baví celková chuť, která je sice neutrální, ale přeci jen cítíte zajímavý mix surovin, které dodávají nápoji určitý chuťový podtext. Prášek je nahrubo mletý, takže cítíte menší kousky kokosu a ořechů, což napomáhá pocitu sytosti. Můžete si objednat denní, týdenní, dvoutýdenní či měsíční balení, my jsme si objednaly týdenní balení s cílem pít AnaPur doplňkově místo některých jídel. Bára dodává: „Nejvíce mi vyhovuje AnaPur před ranním sportem, dám si většinou 2-3 polévkové lžíce do shakeru a smíchám s vodou a případně trochou rostlinného mléka. Nápoj vypiju cca 60-30 minut před cvičením a díky němu cítím energii do ranního cvičení, nemám hlad a na druhou stranu se necítím najedená a nemusím dlouho čekat než nápoj vytrávím. Pokud si chci AnaPur trochu vylepšit, přisypu trochu skořice, strouhanného kokosu a pro milovníky sladké chuti můžete přidat i trochu medu.“


Nutberg 


Nutberg zatím vyzkoušela hlavně Lenka a co na něj říká? „Nutberg byl příjemným zpestřením. V tom množství náhradních jídel je opravdu zajímavou alternativou. Nejvíc se mi na něm líbí, že je z opravdových přírodních surovin. Není přeslazený a nechutná uměle.“ Klasický Nutberg má jemnou přírodní chuť s nádechem kokosu a lískových oříšků. Kakaová příchuť má výraznou chuť pravého kakaa s podtónem kávy, kterou také obsahuje. Banánová příchuť je tvořena jen opravdovým banánem a podle toho také chutná. Vůbec nejsem schopná říct, která varianta je nejlepší, můžu se doslova utlouct po všech třech. Každá porce je balena samostatně v sáčku, který váží 110 g a je menší než list A5. Příprava je snadná, stačí jen v shakeru rozmíchat s vodou. Nasytí vás na 2-3 hodiny a to jako fakt. Já jsem zvyklá si nahrazovat něčím alternativním většinou snídaně, ale tohle je možná spíš víc na oběd, protože obsahuje 501 kcal. Přirovnala bych ho celkově k Anapuru, ale chuťově mi vyhovuje víc Nutberg, je to taková mňamka :-). 
Jako ostatní jídla tohoto typu se hodí pro chvíle, kdy nechcete ztrácet čas. Já jsem ho naposled brala s sebou na dovolenou. Na dovolené sice čas většinou máte, ale třeba jeden den jsme jeli brzo ráno na výlet, tak jsem si jen rychle umíchala Nutberg a dopíjela ho v autě. Prý se s ním dá také nahradit mouka při přípravě palačinek nebo sušenek, tak to jsem tedy zvědavá.
A důležitá informace na závěr, Nutberg se vyrábí v České republice, je veganský, bezlepkový a opravdu čistě přírodní.

I přesto, že v dnešní době máme možnost obědy i večeře pít a ušetřit tak čas, je vhodné si na jídlo najít čas, nejíst ve spěchu a hlavně si jídlo vychutnat. Anapur, Manu či Nutberg mějte v záloze vždy v batohu ve chvíli, kdy se dostanete do úzkých a nestačíte se najíst. Rozhodně je to lepší volba, než hlad zapít kafem, či žajíst nějakou sušenkou.

Napsat komentář