Jíst či nejíst? To je oč tu běží!

Samozřejmě jíst! Ale jde o to co, kolik, kde a jak. Možná si pamatujete, že v článku o plavání Born To Swim jsem se zmínila, že bych chtěla udělat něco s mým jídelníčkem. Rozhodla jsem se, že na to nechci být sama, tak jsem oslovila kamarádku Janču, která se zabývá výživovým poradenstvím. Známe se dlouho, protože obě vedeme běžecké tréninky Nike+ Run Clubu, takže k ní mám důvěru. Jana má dokonce svoje stránky Výživa v pohybu.

Člověk toho sice hodně přečetl, posbíral všechny možné rozumy a ví přesně, co by měl a neměl, ale je těžké sám sobě naordinovat nějakou změnu. Alespoň já to tak mám. Bude se mi líp plnit cíl, když budu mít spřízněnou duši. Tím cílem je, aby se ručička na váze pohnula malinko doleva J

Janča mě nejdříve poprosila, abych si několik dní zapisovala všechno, co sním a vypiju. To jsem zodpovědně dělala a pak jí poslala seznam ke shlédnutí. Nijak jsem svoje zvyky neměnila jen proto, aby to vypadalo líp. Po nějaké době, kdy Jana moje záznamy analyzovala, jsme si po jednom Nike běžeckém tréninku sedly a ona mi shrnula nejdůležitější body, které z mých zápisků vyplynuly. Já se s vámi o ně chci podělit, ale neberte to jako nějaký návod, jedná se čistě jen o připomínky k mému jídelníčku a pitnému režimu. Každopádně nějaké obecně platné rady se tam taky najdou.
  1. PRAVIDELNOST – jak příjem stravy, tak i příjem tekutin by měl mít svou pravidelnost, aby si tělo zvyklo a bylo se schopné tomu přizpůsobit. Jakékoliv nepravidelnosti a výkyvy vedou k preventivnímu zvýšenému ukládání zásob. Organismus se vždycky primárně snaží přežít. Pokud neví, kdy dostane další jídlo, raději si udělá větší preventivní zásoby. 
  2. PESTROST – jak souhrn celého dne, tak i jednotlivá jídla musí být pestrá a obsahovat všechny základní živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny, ovoce/zelenina). Pokud v některém jídle nějaká složka chybí, je potřeba to doplnit v jiném denním jídle, aby celodenní souhrn a pestrost byly zachovány.
  3. OVOCE A ZELENINA – zdroj minerálů a vitaminů, nepodceňovat jejich příjem. Denně min. 500g. Doplňovat ke každému jídlu. Nedostatek ovoce během dne lze nahradit větším příjmem zeleniny. Naopak ne, ovoce obsahuje hodně fruktózy. Zařadit více druhů ovoce a zeleniny, aby příjem v rámci týdne byl pestrý.
  4. MLÉČNÉ VÝROBKY – denně by tam alespoň 1 měl být. Jsou zdrojem vápníku, ten se zabudovává do kostí jen do určitého věku – nevynechávat. Denní doporučený příjem vápníku = 1 l kravského mléka.
  5. TEKUTINY – každý den je jich málo, měli bychom se dostat alespoň na 2,5 litru, dny kdy je na programu sport, tak 3 litry. V létě a horkých dnech se nároky ještě o něco zvýšují.
  6. SVAČINY – často jim chybí pestrost, pouze ovoce, nebo troška oříšků nestačí. Nejlepší je kombinace (ovoce + oříšky, tvaroh + ovoce, celozrnný plátek + tvrdý sýr (nízkotučný) + kus zeleniny, … )
  7. PEKÁRENSKÉ VÝROBKY – veškeré buchtičky, pizza koláčky, záviny,.. jsou zdrojem pouze jednoduchých sacharidů, nepřináší organismu žádnou přidanou hodnotu, pouze energii.
  8. SMAŽENÁ JÍDLA – vysokoenergetická jídla s minimální výživovou hodnotou  – vynechat!
  9. SNÍDAŇOVÉ CEREÁLIE – pouze nezapékané, nejlépe nečokoládové, veškeré ciniminies nebo nesquick jsou přeslazené, stejně jako zapékané müsli.
  10. KONZUMACE  – dát si prostor a klid, aby bylo možné se bez rušení najíst (ne u pc, ne u televize), klidně si u jídla příjemně popovídat, ale snažit se vnímat co jím, proč to jím, jestli jsem už nasycená a učit se naslouchat svému tělu.

Tak si to tedy beru k srdci. Po našem sezení ode mě Jana chtěla vědět ještě další informace. Třeba výšku, hmotnost, obvod pasu, denní režim a pohybovou aktivitu. Taky jsem jí řekla, které potraviny nemám ráda a jaký je tedy ten můj cíl (5 kg dolů).
Na základě toho mi sestaví návrh jídelnčku, kterého bych se měla držet. Tak jsem na to tedy moc zvědavá. Odhodlanost mi nechybí, tak ještě aby byla silná vůle. Držte mi palce J
P.S. Jako potraviny, které nemám ráda, jsem uvedla třeba všechny vnitřnosti. To už mám nějak od školky. Pamatujete na játra s rýží? Brrrrrrr L Já snědla vždycky jenom tu rýži a omáčku. Nebo třeba nemusím moc králíka. Asi je to tim, že stažený vypadá fakt hrozně. Další na seznamu jsou ryby (kromě lososa, tuňáka a různých filetů). Nerada se v nich nimrám a vybírám kosti. Jinak mi vlastně až tak nevadí, když by mi to maso někdo vypreparoval, tak to sním. Chuťově je dobré. Ale na Štědrý den mívám tradičně řízek. A co vy a váš seznam neoblíbených potravin či jídel? Podělte se J
Pokračování příště….

Napsat komentář