Zvládli jsme to, měsíc bez přidaného cukru je za námi!

Před necelými dvěma měsíci jsem na internetu zahlédla zajímavý pokus jednoho mladého Holanďana, který na měsíc vyřadil přidaný cukr ze svého jídelníčku a vše zdokumentoval.
Do toho se přidaly zážitky ze stravování po Americe, kde je sladký i vzduch a rozhodla jsem se to také vyzkoušet.
Neměla jsem žádnou knížku, návod, jídelníček a moc toho na internetu nebylo. Cukr není jen bílý cukr, cukr je v ovoci, pečivu, pití, mléce, zelenině jak to tedy pojmout? Jak moc cukry z jídelníčku vyřadím? Trochu jsem se do toho zamotala a usoudila, že přidaný cukr a lepek budou stačit. Na blogu jsem vyhlásila měsíční vývu a od 23.11 jsme se do toho společně pustili.

Nebyla to pro mě extra velká změna a odříkání, bezlepkově se snažím jíst již delší dobu a cukr používám jen do pečení. Na druhou stranu jsem si začala více všímat složení na etiketách a mnohdy jsem se zděsila, že tam je přidaný cukr i přesto, že se tyčinka tváří super zdravě. Celý měsíc jsem pila pouze vodu a neslazené čaje, kafe jsem si dávala, ale snažila se změnšit množství mléka (moc to nešlo – hrozný zlozvyk) a neměla jsem ani kapku alkoholu.
Jsem sice sportovec tělem i duší, ale nejsem robot a pivo či víno si občas dám ráda.
Načasování nebylo úplně nejmoudřejší, měsíc před štědrým dnem, ale co už, šla jsem do toho tak musím jít příkladem. Naučila jsem se pařit na večírcích s lahví vody v ruce, neuzobávat hlouposti tipu zdravá čokoládička, vegan sušenčička, sušené přeslazené ovoce atd. a hlavně opravdu pozorně číst etikety a efektivně nakupovat.
Zlaté pravidlo „Když to není doma, tak se to nesní!“ se mi osvědčilo. Dnes je poslední den výzvy a už zítra si budu moci dát mámino cukroví, víno, domácí koláč a neřešit etiketu, ale já zjistila, že to řešit chci.
Cukroví jsem objednala zdravé raw, šampaňské si dám nealkoholické, budu pít presso bez mléka a lákavě nazdobené pochutiny na stole přenechám ostatním. Moje tělo mi celý měsíc děkovalo a dávalo mi signály, že se cítí dobře, kolegové mi po Vánočním večírku záviděli že mi je dobře a nemám kocovinu a za peníze místo návštěv Starbucksu jsem si pořídila knížku Život bez cukru.

 

Takže výzva měsíc bez cukru volume 2 pokračuje 🙂 ?!!!!
Neřekla bych, že to bude výzva od do a striktní odříkání všeho co není uvedeno v knize, spíš se těším, že si rozšířím obzory o nové recepty, objevím nové suroviny a kombinace potravin, budu inspirovat ostatní recepty na blogu a hlavně udělám něco pro sebe a svoje tělo.
Všem, kdo jste měsíční výzvu vydrželi posílám poklonu, obrovskou gratulaci, obdiv a poděkování, že jste mě v tom nenechali samotnou.
Budu moc ráda, když se se mnou podělíte o vaše pocity, pozitiva i negativa a cokoliv, co vás napadne.
Přeji všem pohodový Štědrý den, klidné Vánoce a veselé oslavy Nového roku.
Jestli to bude spojeno s cukrovím, vánočkou, vínem a čokoládou, je na vás, hlavní je, aby jste byli šťastní, veselí a spokojení a Vánoční svátky si užili!

Napsat komentář