Na kafe? #2

Dneska vás vezmu na výlet. Protože nejenom v Praze jsou cool kavárny. A jako náplava mám svý oblíbený místa všude možně, hlavně na západ od hlavního města. Jedno takový je i v mém prvním domově v Klatovech. Snad se po tomhle oslavným článku nestrhne lavina kafemilů, kteří by houfně pořádali nálety do našeho klatovskýho hnízdečka J. Na to tady totiž nejsme zvyklí, my máme rádi svůj klídek. Třeba tuhle sobotu dopoledne nebyla na náměstí ani noha. A tak když jsem s maminou oběhla nákupy, tak naše kroky mířily již tradičně do Café Jednorožec.

Když vyhrabu moje prazážitky, tak si vybavuju hlavně galerii U Bílého jednorožce, která je zde dodnes. Tam jsme jako teenageři s výtvarným kroužkem chodili pravidelně. Naposled jsem tam byla před několika lety na výstavě dnes velmi populární rudotrenkové skupiny Ztohoven. Jsou to moc zajímavé prostory, které si hodně umělců pochvaluje. A já si ještě pamatuju, když jako galerie fungovala dnešní kavárna, která je v přízemí a sklepy, které využívá jako sklad. Ale radši než na obrázky si tam chodím vypít to moje Caffé Latté neboli espresso s větší dávkou horkého mléka. Ikdyž vlastně o obrázky taky není nouze. Zdi kavárny plní úlohu plátna, kterého se čas od času ujme nějaký výtvarník. Jeho výtvor ale těší oko návštěvníka jen dočasně. Za nějakou dobu zmizí pod vrstvou bílé a může začít někdo jiný znova. Takže kavárna se mění a výzdoba žije svým životem, pokaždé v  jiném stylu. V současné době se můžete kochat tak trochu zvláštně – pohádkovými výjevy známé umělkyně Lény Brauner, která prostory vyzdobila před dvěma roky. Takže se docela drží. Možná, že noví majitelé tradici obměny už nectí. Mě by vlastně taky bylo líto se zbavit těchto magických až uhrančivých postaviček. Tak uvidíme.
Každopádně sem chodíme s kámošema od dob gymnaziálních studií, jestli se nepletu. Akorát do naší party už přibylo pár dětí. Ale ty se na barevném koberci s hračkama dokážou zabavit, takže si můžem v klidu popovídat. K tomu nám hraje príma muzika, majitel je hudebník, takže se v tom vyzná a hlavně má dobrý vkus. Moje ucho vždycky potěší třeba Norah Jones. No a nebo mě potěší snad ještě víc, když si můžu nějakou mojí oblíbenou kapelu poslechnout naživo. Už tady vystupovali například Please The Trees nebo Piano. A spusta dalších i místních uskupení. K tomu různé přednášky, divadla a na krásném dvorku třeba trhy. A pak, že se v Klatovech nic neděje!
A co si teda můžete dát dobrého? Hlavně výbornou kávu na různé způsoby, kterou tady opravdu umí. Můžete taky ochutnat čerstvé domácí limonády a ledové čaje. Docela jsme se ve večerních hodinách (do kterých se často naše sedánky protáhnou) naučili objednávat skvělé zapečené sendviče se šunkou, sýrem čerstvou zeleninou a hořčično–medovou omáčkou. Mají je i bez masa. Dost populárními se staly i raw dortíky. Já měla čokoládovodatlový se zázvorem a fakt mňamka. Dokonce jsem zaznamenala novinku, kterou je bezlepkový pomerančový dort. Nabídku doplňují freshe, mošty, míchané nápoje, poháry, zmrzliny, milkshaky a klasické nápoje, které najdete v každé kavárně. Nabídka je pokaždé trochu jiná i podle sezóny. O příjemné obsluze ani nemluvím. Ale přiznám se, že mezi ní mám svoje oblíbence a vždycky mě potěší, když mají službu právě oni.
Jednu chvíli to vypadalo, že kavárna skončí. To když se původní provozovatel rozhodl toho nechat. Trochu mi zatrnulo, protože druhé takové místo v Klatovech není. Pak to převzali současní majitelé a přes moje počáteční pochybnosti, jestli budou schopní udržet hlavně ducha kavárny, se sem stále vracím, protože se jim to naštěstí podařilo a doufám, že ještě dlouho dařit bude.

A proč vlastně Jednorožec? To se přijeďte dozvědět do Klatov, třeba se tam potkáme J

Napsat komentář