Nesportuj sama, ve dvou se lépe maká

Zimní rána jsou šedá, tmavá a nikomu se nechce ven z postele. Víte, že byste měli jít běhat, ale postel je krásně vyhřátá a pro jednou se nic nestane. A následující scénář asi už všichni moc dobře známe, další ráno se také nic nestane a po čase už běhání upadne v zapomnění. Ale i s tímto se dá bojovat a celkem příjemnou cestou a to tréninkem v páru ☺.
Když jde běhat jen jeden a druhý na něj kouká z vyhřáté postele, komu by se chtělo vyrazit do sychravého rána?!
Pokud vstanete oba, nemáte si navzájem co závidět, možná jen lepší běžeckou formu. Samozřejmě nemusíte běhat pouze s partnerem, vytáhněte kamarádku, kolegyni, kamaráda, kohokoliv, kdo s vámi bude sdílet ranní boj s leností.
Ať už trénink absolvujete samy nebo s trenérem je důležité, obzvlášť v chladném počasí, nepodcenit úvodní zahřátí. Mělo by trvat přibližně 10 minut. Můžete buď zvolit volnější klus a nebo formu různých poskoků. Měli byste cítit, že se postupně zahříváte a tělo se připravuje na následující trénink.
Je samozřejmě také důležité zvolit správné oblečení – ani moc, ani málo. Ideální volbou je tzv. cibulové vrstvení. První vrstva na odvod potu od těla, druhá vrstva na udržení tepla a třetí jako ochrana před vnějšími vlivy. Když vyjdete ven a chystáte se vyběhnout, měla by vám být trochu zima, to je znamení, že jste dobře oblečeni.
Po úvodním zahřátí by mělo následovat protažení, při kterém protáhnete větší svalové skupiny, nejvíce ty, které budou v tréninku nejvíce zatěžovány.
Zásada je začít s protažením buďto od shora tedy od hlavy a nebo od dolních končetin. Neměli byste přeskakovat z jedné části těla na druhou, ale systematicky protáhnout svaly, které budeme v tréninku nejvíce potřebovat.
I při protažení byste měli dbát na správné držení těla. Pokud trénujete s trenérem, ten se o vás postará a bude vás upozorňovat na chyby a opraví vás. Pokud trénujete samy držte se těchto zásad: 
  • Snažte se zaktivovat core – hluboký stabilizační systém, který by měl být aktivní v průběhu celého cvičení a myslet na to po celý den. 
  • Ramena se snažit držet dolů od uší 
  • Lopatky zasazovat do zadních kapes kalhot 
  • A velice důležité je dýchání, kdy by při svalové kontrakci měl nastat výdech. 
Pokud se budete držet těchto čtyř zásad, měl by se vám srovnat celkový postoj a držení těla. V závěru protažení můžete zařadit pár cviků na core a to formou vzporu či podporu.
K běžeckému tréninku bezpochyby patří také běžecké abeceda, kterou všichni běžečtí trenéři znají. Váš trenér vás jistě velmi rád seznámí s jednotlivými prvky a bude je zařazovat v různých obměnách do vašich tréninků. Pokud trenéra k dispozici nemáte, základní prvky běžecké abecedy si můžete najít na internetu nebo youtube. Pokud si s běžeckou abecedou nevíte rady tak jí můžete vynechat a zařaďte jakékoliv skoky a poskoky, které poslouží k zvýšení tepové frekvence a přípravy na hlavní část tréninku.
Hlavní část tréninku je zcela ve vaší režii. Můžete se jen tak proběhnout po cestičkách v parku či rozespalými ulicemi města, nebo společně překonat kopce či schody. Vzájemná motivace a začátek nového dne společným během je skvělá kombinace tréninku a společně stráveného času.
V dnešní době je čas velmi drahý, nemámě čas na sebe, na své blízké a koníčky odsouváme na druhou kolej. Spojením sportu s časem společně strávený s někým, s kým vám je příjemně, je ideální start nového pracovního dne.
Po tréninku následuje teplá sprcha a společná snídaně, kdo by odolal ☺

Napsat komentář