Doteky Srí Lanky – 2. část

Ráno v Mirisse
Když je venku nevlídno, zavřu oči a vracím se zpátky na pláže s vyhřátým pískem aspoň ve vzpomínkách. A nejenom na pláže. Skvělý relax jsem zažila i při pravé ájurvedské masáži. Tu si taky moc ráda připomínám.

Na to, že si dopřeju nějakou masáž, jsem se těšila už před odjezdem. Jak jsem byla nedočkavá, tak jsem si první objednala hned den po příletu v městečku Negombo. Masáž sama o sobě nebyla zas až tak špatná (krk+šíje), masérka byla příjemná, ale prostředí nebylo nic moc. To trochu zkazilo můj celkový dojem.
Chuť jsem si spravila až třetí týden. Po předchozím putování a nachozených kilometrech s batohem na zádech se to docela hodilo. Poslední dny jsme trávili na jihu ostrova, kde se nacházejí krásné pláže. Jedno odpoledne v Mirisse si přítel šel půjčit surf a já se vydala na obhlídku masérských center. Měla jsem štěstí a narazila jsem na jedno opravdu roztomilé místečko a číslo jedna v této oblasti. V Badora Spa mě uvítala sympatická majitelka Nimal, vysvětlila mi základní rozdíly v procedurách a pomohla vybrat tu správnou masáž. Potom mě provedla krásnou zahradou, kde se večer rozsvěcují podél cestiček svíčky a svěřila mě do péče jedné z masérek (můžete si vybrat, jestli chcete masérku nebo maséra). 

S paní masérkou
Ta mě zavedla do domečku se střechou z palmových listů, kde mě čekala hodinová hloubková masáž celého těla. Musím říct, že paní masérka se se mnou moc nemazlila, přesně dokázala najít místa, kde mě to nejvíc bolelo. Ale byla to taková ta příjemně nepříjemná bolest. Když pak masírovala jemněji, tak jsem u toho dokonce trochu usínala. Používala čistý kokosový olej a oleje s příměsí bylin. Jejich vůně byla tak úžasná, že jsem si pak lahvičku koupila domů. Odcházela jsem jako nový člověk, dokonale uvolněná. Na tuhle masáž opravdu dlouho nezapomenu. Jestli se chystáte na Srí Lanku a plánujete zastávku v Mirisse, určitě se v Badora Spa zastavte a Nimal pozdravujte J.


Ájurvéda je zajmavá věda stará už více než 2500 let. A není jen o masážích. Tato nauka zahrnuje správnou výživu, bylinnou terapii, jógu, meditaci, detoxikaci, masáže, aromaterapii a dokonce i terapii barvami. K léčení využívá byliny, oleje, kovy a živočišné produkty.  Řídí se přírodními zákony. Nezabývá se jenom příznaky nemocí, ale hledá hlavně jejich příčiny. Smyslem ájurvédské léčby je obnovení původní rovnováhy. Aby na sobě člověk poznal nějakou změnu, musí podstoupit minimálně několikatýdenní komplexní procedury.

V Badora Spa
V nabídce ájurvédských center jsem se také často setkávala s masáží Shirodhara neboli „masáží třetího oka“. Jedná se o relaxační a regenerační ájurvédskou techniku, při které se působí tenkým proudem teplého oleje na celou oblast čela a tzv. “třetí oko” – vitální centrum, šestou čakru. Zároveň se jemně masíruje pokožka hlavy a zadní část temene hlavy. Dá se tak prý přiblížit k Nirváně. Vyzkouším to při další návštěvě Srí Lanky…J Pokud jste si někdo Shirodharu dopřál, napište nám, jaké to bylo. 

A ještě jedna rada na závěr. Nabídka masáží je na Srí Lance opravdu široká a center mnoho. Ne všechny však poskytují kvalitní služby. Než si někde zaplatíte masáž, vše si pečlivě prohlédněte, nechte si ukázat místnosti a kdyby se vám cokoliv nezdálo, jděte raději o dům dál. Jinak jsem si ale jistá, že pokud si dobře vyberete, nebudete litovat. Ceny jsou příznivé. Já jsem za skvělou hodinovou masáž zaplatila přibližně 400 Kč.  A byla to dobrá investice. Přeju vám krásný vyrovnaný víkend J.

Napsat komentář