S větrem o závod!


Několik dovolených jsem projezdila v Chorvatsku na jachtě. Byly to vždy jedny z nejlepších dnů léta. Většinou jsem se ale jen opalovala na palubě a řízení lodi přenechala kapitánovi a klukům, kteří mu pomáhali s plachtami, lany apod. Zažila jsem i celkem velké vlny a bouřku, ale to jsem se choulila někde v růžku a přiznávám, že mi bylo i trochu špatně. Proto obdivuji partu holek, které se rozhodly nejen na jachtě jen tak brázdit Jadran, ale pustily se i do závodů.

Přečtěte si zajímavé vyprávění Zuzky, jedné z pěti statečných námořnic :-):

Příběh dívčí posádky začal na žlutém šlapadle pod Karlovým mostem v horkém prosluněném dnu se sklenkou šampaňského v ruce. Nebyla v tom tedy ona drsná námořnická latina-ošlehané tváře, dunění mořských vln a svist větru ve stěžních, alespoň prozatím.Příběh začal mít spád ve chvíli, kdy si dvě dívky ťukly a řekly si, že by bylo prima dát dohromady posádku jenom ze žen. A pak začal mít příběh rychlý spád. Poslední možný termín půjčení lodě na trénink na Lipně, poslední možná loď. A tak poprvé dívčí posádka vyrazila na trénink. A tam se dohodly na účasti na Mistrovství České republiky, které se mělo konat už za šest týdnů.

Mistrovství ČR v ORC, tedy různých typů lodí porovnávaných složitým přepočtem pomocí handicapů se jelo v Chorvatské Marině Kremik od 8. do12. listopadu 2014. Účastnilo se ho 82 závodníků na 12 lodích. Největší zastoupení měly krásné Salony 38. Na těch jela i dívčí posádka ve složení Libuška, Zuzka, Martina, Míša a Lukajda. Závodil i pětinásobný olympionik ve třídě Finn Michael Maier.

Byl to náročný závod, protože občas foukalo více než 25 kn, a to znamenalo, že se nemohly odjet plánované rozjížďky. A dále byly rozjížďky poznamenané nehodami, které však dívčí posádku jen zocelily. Nejdříve se rozbil rolfok, který umožňuje svinutí genoe – přední plachty. Ve velkých vlnách a větru dívky zkoušely všechno možné a téměř i nemožné a málem to dokonce vypadalo na muže (ženu) přes palubu. Nakonec musel přijet zástupce charterové společnosti a na bouřlivém moři přeskočit na Salonu. Ani jemu se však nepodařilo vyřešit situaci a tak musela genoa dolů. Oprava byla provedena. Druhého dne však měla dohru, protože při tréninku a zkoušce, zda rolfok již funguje, se uvolnila kotva a s třísknutím vrazila do boku. Nebyla opraváři pořádně uchycena. Pro ten den bylo po ježdění. Loď však ránu přečkala bez úhony, což se však prověřilo až zpátky v marině. A do třetice se při nárazech větru 38 kn tedy 70 km/h přetrhla otěž od genoe. A celá přední plachta se během vteřiny vyvlála a snažila se loď položit. Takže musela fofrem dolu, což v tomto větru a v pěti dívkách byl poměrně slušný sportovní výkon.


Dívčí posádka s názvem Tritónky skončila na 12 místě. V následujícím závodě kat. 4 pak na 7 místě. V sezoně 2015 se chystá na trénink začátkem února a pak účast na chorvatské regatě, kde se předpokládá účast více jak 50 lodí, pak na náročný závod Velikonoční regata, v létě tréninky na českých vodách a na podzim zase možná účast na Mistrovství ČR.

Více se o dívčí posádce dozvíte na www.namornice-cz.webnode.cz nebo na FB Námořnice.cz.

  

Napsat komentář