Smateria – barevný kousek Kambodži


Díky sportu v životě potkáte hodně lidí a vyslechnete mnoho příběhů. Já jsem se skrz běhání nedávno seznámila s Bělou a její vyprávění mě opravdu zaujalo.

Běla s přítelem Honzou cestovala devět měsíců po Asii. Když projížděli Kambodžou, narazili na několik kamenných obchodů, kde prodávali barevné kabelky a tašky z materiálů, které nejsou obvyklé. Neodolali a koupili si několik kousků. Tím to ale nekončí. Už více než rok, dováží tyto tašky do České republiky.

Tašky jsou zvláštní tím, že základním materiálem je moskytiéra – pevná síť do oken proti komárům. Je pevná, trvanlivá, ale zároveň lehká a v případě potřeby jednoduše omyvatelná. U některých tašek se jedná o kombinaci s recyklovaným háčkovaným igelitem a kromě toho se recyklují i další materiály: v předchozích letech například staré korejské sukně, vysloužilé sedačky ze skútrů nebo odřezky z kůží z továrny na výrobu gaučů, ze kterých se šijí limitované kolekce. 

A jak to všechno vlastně vzniklo? Jennifer a Elisa, dvě Italky, které se potkaly v Kambodži, založily v roce 2005 projekt Smateria, který dnes díky typické ženské odvaze, houževnatosti a vášni vyváží produkty z kambodžské metropole Phnom Penh do celého světa. Obě byly expatky, protože jejich manželé zrovna dostali práci v Kambodži. Holky přemýšlely, jak využít různé materiály, najaly pár šikovných lidí z ulice a dneska zaměstnávají zhruba stovku lidí.

Design a návrhy nových tašek a kabelek vznikají v Itálii, kde bydlí Elisa. Jennifer zůstala i s manželem v Kambodži a řeší byznys a provoz „továrny“ v hlavním městě. Dámy se v byznysu snaží fungovat takříkajíc po „evropsku“. A to i přesto, že je to v kambodžských podmínkách dost nezvyklé.
Pronajaly si vilu v centru Phnom Penhu a proměnily ji na velkou manufakturu. Smateria není neziskovka, ani charita, ale funguje jako běžná firma, která zaměstnává podle férových podmínek – 8h pracovní doba, zdravotní pojištění (což je na Kambodžu opravdu velká věc), dovolená a na střeše dílny mají školku pro děti zaměstnanců. Děti hlídají profesionální učitelky a obědy tak mohou ve stínu slunečníků trávit rodiny zaměstnanců pohromadě. Běla s přítelem se po několika měsíčním vyměňování emailů do Kambodži vrátili a s jednou z Italek se setkali. Strávila s nimi několik hodin a dokonce je vzala do dílny, takže viděli, že lidé pracují v opravdu dobrých podmínkách, že na střeše je opravdu školka a to tak nějak rozhodlo, že tašky začali dovážet k nám. 


První dodávku (asi 4 krabice) dostali loni v září a kromě toho, že obráží fashion a dyzajn markety, tak mají e-shop a dodávají do pár obchůdků po Praze. Smateria zatím nemá žádný evropský sklad, takže se zboží objednává přímo z Kambodži a je to prý vždycky dobrodružství 🙂

Pokud se vám tašky líbí, mrkněte na české stránky Smaterie nebo se staňte jejich fanoušky na Facebooku. Třeba ještě na poslední chvíli pořídíte vánoční dárek, kterým nejen uděláte radost, ale taky dobrou věc. Nebo sami sebe podarujte taškou na sportovní věci do fitka. Po zadání hesla holkyveforme při objednávce na e-shopu dostanete 10% slevu 🙂


Napsat komentář