Po týdnu na syrové stravě

Přesně si vzpomínám na ten moment, kdy jsem si řekla, že bych mohla zkusit na týden raw food-syrovou stravou. Bylo to po víkendu, kdy se nejen nezdravě jedlo, ale také hodně holdovalo alkoholu.V neděli večer jsem byla bez energie, nafouklá a otrávená. Moc možností dát si něco zdravého nebylo a skleničce vína jsem se nebránila. Byl to víkend plný legrace a zábavy, ale tělo dostalo pořádně zabrat.

Řekla jsem si dost! Denně na sobě makám, cvičím, běhám, jím zdravě a pak to takhle zahodím… To byl pro mě impuls, jak pročistit tělo a to právě formou syrové stravy.

Prolistovala jsem diář, kdy se mi to bude nejvíce hodit a padlo to na minulý týden. Objednala jsem si na pondělí freshbedýnku s ovocem, zeleninou a raw pochutinami a byla zvědavá, jak to zvládnu.

V pondělí ráno jsem šla jako vždy na kruhový trénink, zásob energie jsem měla dost z předešlých dní. Snídani jsem měla v 9:00, den jsem záhajila 2 jablky a k pití vodu. Oběd jsem měla dříve než je u mě obvyklé, cca okolo 12:30. Měla jsem z domova připravenou misku nakrájené zeleniny a koupila jsem si lněné krekry. Svačinu jsem stihla až okolo čtvrté hodiny, zašla jsem si pro melounový fresh juice a přidala jednu raw kokosovou tyčinku. Večer jsem si dala misku ovoce, měla jsem totiž po celém dni hroznou chuť na něco sladkého.

Absťák po kávě

Jako milovník kávy jsme trpěla jako zvíře. Všechny kolegyně zasedly v 9:00 k počítači společně s hrnkem čerstvé voňavé kávy. Myslela jsem, že snad budu muset jít pracovat do jiné místnosti. Celý den jsem byla nevrlá a nervozní… Přestože jídla jsem měla dost a cukrů, v podobě ovoce, také. Večer jsem šla co nejdříve spát, abych zaspala chutě, které jsem měla po celý den úplně na všechno. První den byl za mnou a byla jsem zvědavá, jak zvládnu dny další. Doufala jsem, že chutě ustoupí a dostaví se lepší nálada.

Další dny pokračovaly v podobném duchu. Dopoledne ovoce, k obědu salát, svačina (buď zeleninový salát, nebo fresh juice) a k večeři opět zelenina v podobě salátu. Místo pečiva jsem jedla lněné krekry, které jsme potírala raw pastou ze slunečnicových a dýňových semínek. Pila jsem pouze vodu, nebo fresh juicy k svačině. Když jsme měla na něco chuť, dala jsem si pár ořechů, sušené třešně, nebo lifefood raw ovocnou tyčinku.

Káva mě trápila ještě tak 2 dny, ve čtvrtek už mi nechyběla a ani mi nevadila její vůně. Mléčné výrobky a pečivo mi ze začátku také scházely, ale knackenbrot jsem nahradila krekry z lněného semínka a místo mléka jsem si udělala rostlinné makové mléko. Když jsem měla na mléko chuť dala jsem si pár loků.

V pátek jsem přemluvila přítele a šli jsme na večeři do restaurace secret of raw. Objednali jsme si kokosovou polévku, raw talíř toho nejlepšího pro dvě osoby a na závěr dezerty v podobě domácích raw koláčů. Studená polévka mi moc chutnala. Raw talíř obsahoval raw pizzu, okurkové špagety s avokádovou pastou, quiche s rajčaty a sun burger. Nejpeší byl quiche, který měl ořechový korpus a rajčatovou směs na povrchu. Výborná byla i pizza, ale těstoviny a sun burger mě moc neuchvátily. Na závěr jsme si dali raw dezerty, které byly opravdu výborné, asi nejlepší jídlo celého raw menu. Nechala jsem se zlákat nabídkou raw pochutin a ještě si zakoupila sebou domů raw dýňové máslo, lněné krekry a banánovou placku.

V průběhu týdne jsem se fyzicky nějak nešetřila. Zvládla jsem své pravidelné kruhové tréninky, byla jsem dvakrát běhat, výlet na kole a v neděli půmaraton ve Stromovce, který jsme dokonce vyhrála ☺! Fyzicky jsem se při sportování slabá necítila, naopak jsem si připadala mnohem lehčí a hbitější. A to je skvělý pocit.

Krize přicházejí…

Krizí jsem v průběhu týdne měla více, první přišla už v úterý večer. Byla jsem unavená a celkově přešlá. Večer jsem padla do postele už okolo desáté a usnula jsem jako zabitá. Další krize mě potkala ve čtvrtek ráno. Plánovala jsem si ráno, předtím než půjdu do práce, ještě běh, ale nebyla jsem schopná vstát. Ale šla jsem místo toho večer a uběhla jsem krásných 15 km. Poslední náročnější chvilkou pro mě byl páteční večer. Po večeři v raw restauraci bych nejradši zašla někam mezi lidi, posedět na náplavku, dát si skleničku vína a užívat si bezstarostného života. Místo toho jsme jeli domů a večer jsem usrkávala vychlazenou vodu z citronem. 

Výsledky

Moje postava se za ten týden nezměnila, neubyla žádná kila ani nepřibyla.☺ Jedinou změnou je, že jsem doslova „splaskla„. Nejsem nafouknutá, nemám pocit těžkého břicha, těla, končetin. Přijde mi, že jsem lehčí a lépe se mi pohybuje. Lépe se mi spalo, spánek byl klidný, příjemný a každou noc se mi zdály sny. Nálada nebyla ze začátku nijak valná, ale koncem týdne už to bylo lepší.☺

Když bych to měla shrnout, tak jako vše má syrová strava své světlé a stinné stránky. Být 100% na raw stravě je pro mě nereálné a nemyslitelné. Občas si chci dát s přáteli skleničku vína, dopřát si kávu a teplé jídlo. Syrová strava by mě odkázala na stravování doma, nechození do restaurací. Čas strávený s přáteli by byl ta tam. Na druhou stranu mám pocit, že mi syrová strava dělá dobře, není náročná na přípravu, je dobře stravitelná a v letních měsích je celkem snadné jí dodržovat. Na smoothie mi postačí mixér a bez sušičky potravin se obejdu.

Proto bych z části v tomto směru ráda pokračovala. Pokusím se maximálně omezit mléčné výrobky a pečivo. Naopak zařadím co nejvíce čerstvých potravin. Uvidíme, co to se mnou ještě udělá. Je možné, že mi začne docházet síla a budu bez energie. Je ale také možné, že mi bude stále lépe a budu se cítit báječně… kdo ví…

To se dozvíte v dalším článku ☺!

Kdo máte vůli a chcete raw stravu vyzkoušet, mohu jenom doporučit. Zjistíte, kolik zbytečností přes den sníte i vypijete. Syrová strava vás donutí nad svým jídelníčkem opravdu přemýšlet.

Nejdůležitější je, cítit se dobře a mít sílu a energii na všechny aktivity, které chcete dělat. Každému vyhovuje něco jiného a každý má jiné chutě.

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili. Sokrates

Napsat komentář