Jak jsem se nechala zmrazit

V poslední době jsem se často prala se svalovými bolestmi, které mě omezovaly v běhání. Když jsem šla v tréninku něco rychlejšího, začalo mě skoro vždycky někde něco tahat. Taky na závody potřebuji být fit. Docela mi pomohl taping (o tom někdy příště), ale opravdová úleva se dostavila až po návštěvě polaria. 
Vybrala jsem si polarium v Kryocentru v Modřanech www.kryocentrum.cz, které je velmi vyhledávané našimi předními sportovci. Kryocentrum bylo otevřeno v roce 2006 jako první v Praze. Od té doby si získalo mnoho příznivců i mezi rekreačními sportovci i nesportovci.

O co vlastně jde?

V polariu se provádí celotělová chladová terapie. Jedná se o krátký pobyt (začátečníci 2-3 minuty, pokročilí až 4 minuty) v mrazivém (-110 až -160 stupňů Celsia), suchém vzduchu, během kterého dojde k maximálnímu nabuzení všech fyziologických obranných mechanismů lidského těla. Pravidelné opakování této procedury vede k otužení a podstatnému zvýšení obranyschopnosti a výkonnosti lidského organismu. Návštěvy polaria jsou vhodné pro ty, které trápí akutní i chronické bolesti kloubního a šlacho-svalového aparátu, revma nebo artróza, celulitida a migrény.

Počet procedur, potřebných k trvalejšímu efektu, se pohybuje nejčastěji od 10 do 20. Jak jsem se dozvěděla přímo na místě, tato procedura zkracuje dobu regenerace a rekonvalescence až o polovinu.

Dnes se kryoterapie řadí k nejúčinnějším a nejmodernějším wellness metodám.

Jak to probíhalo?

Po příchodu do Kryocentra jsem musela vyplnit formulář, kde jsem o sobě uvedla základní informace, zda mám nějaké zdravotní potíže nebo alergii na chlad atd… Pak mi změřili tlak, protože pobyt v polariu není vhodný pro lidi s krevním tlakem stabilně přes 160/110. Moje hodnoty byly 118/80, takže jsem se mohla přesunout do šatny, kde jsem se převlékla. Jako vhodné oblečení se doporučují plavky nebo kraťasy, tílko a teplejší ponožky. Já jsem měla běžecké šortky a sportovní podprsenku. Pak jsem přešla už přímo do místnosti, kde je kryokabina. Vyfasovala jsem teplou čelenku na uši, rukavice, roušku na ústa a dřeváky. Chvíli jsem čekala ve frontě a pak jsem šla na řadu společně se dvěma dalšími otužilci. Vyslechli jsme instrukce od personálu a sešli po schodech dolů před dveře kabiny, kde jsme se krátce aklimatizovali v -60ti stupních Celsia. Pak už nic nebránilo vstupu do ještě většího mrazu. Chodili jsme pomalu dokola, po 1,5 minutě jsme změnili směr a vydrželi ještě další minutu. Doba pobytu je hlídána obsluhou a časové bloky vždy oznámí zvukový signál. Po 2,5 minutách jsem vylezla ven a klepala jsem se opravdu jako ratlík, inu začátečník ☺.

Následoval přesun do tělocvičny, kde jsem 10 minut pomalu šlapala na rotopedu. Pak jsem se ještě chvíli protahovala a stretching jsem zaměřila halvně na bolavý stehenní sval. Kombinace extrémního chladu a následného cvičení je cesta k trvalejšímu zlepšení obtíží.

Dostavil se příjemný teplý pocit a celkové uvolnění. Bolest se zdála být téměř pryč. Z polaria jsem opravdu nadšená, před odchodem jsem si koupila permanentku a rozhodla jsem se, že budu chodit pravidelně.

Kryocentrum poskytuje služby v oblasti regenerace, rekondice a relaxace. Kromě celotělové chladové terapie, provádí i kryoterapii lokální, která působí opravdu hloubkově. Díky tomu, že je teplota při ní jen -35 stupňů Celsia, může se aplikovat po dobu 8-10 minut. Je to daleko efektivnější než postižené místo ledovat. 

K dispozici je také lymfodrenážní přístroj. K dosažení vyšší účinnosti lymfodrenáže, tzv. turboefektu je možné kombinovat právě s kryoterapií.

Další zajímavá terapie na vás čeká v solné jeskyni či na masáži. Výběr je celkem široký.

Pokud vás trápí nějaké bolístky nebo jen chcete mít lepší imunitu, neváhejte kryocentrum naštívit, nebudete litovat.

Jedním z mnoha příznivých účinků kryoterapie je prý i dlouhověkost. Já bych tomu věřila, protože zakladatelem této metody je profesor Yamautchiho a Japonci se jak známo dožívají vysokého věku ☺

Napsat komentář