Běhání v zimě

Včera jsem využila volnějšího odpoledne a v podvečer vyrazila běhat. Musím říci, že v zimních měsících jsou ženy dost diskriminovány, protože osvětlených parků není mnoho a běhat sama v temné Stromovce není úplně můj šálek čaje. Zvolila jsem tedy Ladronku, cesty jsou osvětlené a park je obklopen hlavními cestami, tudíž se není čeho obávat. Běžců jsem moc nepotkala, spíš rodiny s dětmi, které v jednom místě s dětmi bobovali. Liduprázdná Ladronka, zima, zamrzlé cesty a neviditelný běžci mě přiměly k tomu, napsat článek s tématem běhání v zimě.

Scénář bývá každý rok stejný, přijdou první mrazy a běžci se přemístí z parků do posiloven na běžecký pás. Tento přesun bývá ještě pozitivní, ze zimy do tepla, máte před sebou televizi, běžíte na místě a rychlost si můžete regulovat jedním tlačítkem. Za několik měsíců opadnou mrazy a běžci nadšeně opustí posilovny, ale ouha není to procházka růžovým sadem. Rozdíl mezi běháním venku a na páse je obrovský a běžci jsou pak často zmatení. Přes zimu běhali v posilovně na páse a při prvním běhu venku nevyběhnou ani jeden kopec? Jak je to možné? O rozdílech běh na páse versus běh venku se dozvíte v příštím článku, pojďme se vrátit k tématu běhání v zimě.

Běhat v zimě se dá, ale vyžaduje to určité zásady, které by se měly dodržovat a předejít tak zranění a nemoci.

První zásadou je správné oblečení

Neříká se jen tak že, neexistuje špatné běžecké počasí, ale pouze špatně oblečený běžec. Když vyjdete ven a chystáte se vyběhnout, měli byste cítit, že je vám trochu zima. Během pár minut se zahřejete a když byste byli moc oblečení, tak se přehřejete. Jaké oblečení tedy zvolit? Základem úspěchu jsou vrstvy, tzv. cibulové vrstvení.

První vrstva by vám měla odvádět pot od těla, druhá vrstva zahřívat a třetí vrstva by vás měla ochránit před vnějšími vlivy jako je déšť, vítr a sníh. Nedílnou součástí jsou i reflexní prvky a čelovka pokud běžíte za tmy. Nezapomeňte na běžeckou čepici a rukavice a hlavně dlouhé ponožky! Když vidím běžkyni v -5 stupních v kotníčkových ponožkách, chce se mi brečet.

S oblečením jsou úzce spojené i běžecké boty. Mokré ponožky nejsou při běhu moc příjemné, proto vám jistě bude příjemné běhat v botách uzpůsobeným na běhání v zimě.

Shrnuli jsme si, jak se na běh obléknout, ale co po běhu? Po doběhnutí byste se měli co nejdříve převléknout do suchého oblečení, abyste neprochladli.

A nezapomeňte se důkladně protáhnout, tělo se vám odmění větší flexibilitou a ráno včerejší běh ani nepocítíte.

Heslo příštího měsíce tedy zní: Běhat na páse je nuda, vyběhni do zasněžených parků, protože špatné běžecké počasí neexistuje ☺!

Napsat komentář