New York, město mrakodrapů, hamburgerů a módy

Před pár dny jsem se vrátila z nejlidnatějšího města Spojených států – New Yorku. A musím říci, že přídavné jméno nejlidnatější, je trefné a výstižné. Tolik lidí na přechodu čekajících na zelenou jsem ještě nikdy neviděla. New York mne v mnoha věcech okouzlil, ale také mi sundal růžové brýle. Život hrdinek Sexu ve městě je opravdu pouze seriálový.

New York jsem navštívila již před dvěma lety v létě a byl to ohromný zážitek. Poznat nejznámější město ve městě na podzim byl můj sen. New York je tvořen pěti částmi – Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island a má přes 8,2 milionů obyvatel. Měli jsme možnost navštívit všechny části, kromě Bronxu. Tam jsme si jednak netroufli a také tam není nic zajímavého k vidění.

Bydleli jsme u rodinného přítele ve čtvrti Queens, která je známá hlavně díky letišti Johna F. Kennedyho (JFK) a každoročně pořádaného US Open v parku Flashing Meadows. Na letišti JFK jsme přistáli a do Flashing Meadows jsme ráno doběhli, takže z Queensu jsme vše důležité viděli. Nejzajímavější částí New Yorku je rozhodně Manhattan, tam se nachází všechny neworské perly a nejznámější budovy světa. Z Queensu jsme to měli na Manhattan přibližně 40 minut metrem a musím říci, že jízda metrem byla vždy nejzajímavější, mnohdy nejděsivější částí dne. Metro je v New Yorku pro chudé, střední vrstva a bohatí lidé vědí, že metro existuje a tím to končí. Když jsme se rozhlédli po vagonu metra, nebyl tam ani jeden pravý, typický američan, všichni byli přistěhovalci. Chvílemi to působilo zvláštně, ve vagonu plném Asiatů jsem si připadala jako v Asii. Naštěstí to na další zastávce vždy oživila nějaká kyprá černošská dáma. 
Samotný Manhattan se dělí na tři části (Uptown, Midtown a Downtown) a je ekonomickým a administrativním centrem celého New Yorku. 

Mezi nejznámější místa na Manhattanu patří: Empire State Building, Chrysler Building, Trump Tower, Rockefeller center, Worl Trade Center, Central Park, Time Square, Brooklyn Bridge a Wall Street. 

Nejvíce na mne zapůsobila návštěva World Trade centra, tedy místa, kde dříve stála dvojčata. Nachází se tam informační centrum plné fotografií a dokumentárních videí, brr, až jsem z toho měla husí kůži. 

Naživo jsem si vybavila, jak jsem tenkrát chodila na základku a mamka mi volala domů, ať jsem doma a nikam nechodím. Tehdy jsem netušila, že teroristi zaútočí ještě několikrát a to i v Evropě.






Večer je nejlepší zajít na Time Square, světelné reklamy osvětlují náměstí, všude jsou restaurace, bary, obchody a opravdu to tam žije po americku.

Brooklynský most je chloubou New Yorku, začíná na Manhattanu a vede přes řeku směrem do Brooklynu. Nejznámějším symbolem New Yorku je ale Socha Svobody. Je symbolem přátelství a pomoci a nachází se na Ostrově Svobody, kam je možné dojet vyhlídkovou lodí. 

New York ale není jen o památkách, ale o nákupech a atmosféře. Nákupy jsou zajímavé především pro dámy a pro ty bych měla jedno doporučení. Pokud máte jeden den, který můžete věnovat nákupům jeďte do outletu do New Jersey (Jersey Gardens). Je to autobusem 40 minut a ceny jsou tam ohromující. Světové značky zde seženete za skvělé ceny a díky velkému výběru si určitě najdete to svoje. Oproti tomu na Manhattanu jsou ceny standardní a u zvučných značek až nadstandardní. Ale když budete mít štěstí, narazíte na nějakou výhodnou koupi díky slevám.

A co slavné newyorské ženy? Upřímně, byla jsem v šoku! Všichni nosí ošoupané tenisky, nebo chlupaté kozačky, obyčejné černé legíny a nějakou péřovku. Žádné lodičky, elegantní kabáty, úchvatné šaty, nic takového. Za celou dobu jsem potkala pouze dvě slečny, které byly pěkně oblečené a mohla jsem si potichu říci wau. Na druhou stranu se jim nedivím, lítat po Manhattanu v teniskách a legínách je podstatně pohodlnější!

New York na mě opět zapůsobil, ale jinak než jsem čekala. Uvědomila jsme si, jaká je tam chudoba, špína a obdivované mrakodrapy jsou staré a řada z nich by zasloužila opravit. Můžeme být na Evropu pyšní. Evropská města jsou nová, moderní, čistá a to že občas potkáme žebráka, k větším městům zkrátka a dobře patří.

Věřím, že se do New Yorku ještě někdy podívám zase v jiném ročním období. Zasněžený New York je mým dalším snem.

Napsat komentář