Dentální hygiena

Dlouho mi dentální hygiena nic neříkala. Chodím pravidelně k zubaři a ne úplně ráda, tak proč se stresovat ještě další návštěvou obdobného zařízení? Před časem jsem se potkala s kamarádkou, která dělá dentální hygienistku a po 15 minutové přednášce, proč bych na dentální hygienu měla zajít, jsem se odhodlala a objednala se.


Ve dveřích mě uvítala milá hyperaktivní sestřička s úsměvem na rtech. Hned mě usadila a dala k vyplnění dotazník týkající se zdravotního stavu a všeobecných informací. Po vyplnění dotazníku jsem měla konečně možnost se kolem sebe rozhlédnout. Čekárna byla krásně vytapetovaná barevnými tapetami, útulný gauč, příjemná ne moc hlasitá hudba a nechybělo ani pár zarámovaných plakátů s obrázky zubů. Po chvíli si pro mne přišla slečna dentální hygienistka a šly jsme do ordinace.

Překvapilo mne a zároveň i vyděsilo, že ordinace vypadala úplně stejně jako ordinace u zubaře. Slečna mne uklidnila, řekla mi pár slov úvodem a usadila mne na křeslo. Úvodem zkontrolovala, jak na tom jsou mé zuby a zmínila, že tam vidí počínající kaz a připojila dotaz, kdy jsem byla naposledy u zubaře. Naštěstí jsem byla objednaná na zubní prohlídku za tři týdny, takže se mám na co těšit. 
Poté přišlo na řadu první čištění a to ultrazvukem. Předem jsem byla upozorněna, že to není zrovna příjemné a chvílemi to může i bolet. Otevřela jsem pusu zavřela oči, nadechla se a kývla, že můžeme začít. Prvních pár zubů jsme si zvykala na zvláštní pocit. Nejde říci, že by to bolelo, cítila jsem tlak a občas menší bolest, ale dá se to vydržet. Po důsledném vypláchnutí přišlo na řadu čištění pískem, to už bylo o něco příjemnější. Písek měl nasládlou chuť a trochu štípal, ale opět nic strašného. Ještě že jsem měla brýle, tváře jsem měla celé od písku. 🙂 Na závěr přišlo na řadu čištění mezizubních prostor. Nejsem zrovna poctivá, také to slečna hygienistka poznala a pokárala mne, že bych toto čištění měla provádět každý den. Za odměnu jsme dostala dvě malé zubní pasty, kartáček a ústní vodu.
Tato návštěva mne utvrdila v tom, že to není jen móda chodit na dentální hygienu, ale důležitá součást péče o své zuby. Pokud někdo stále váháte, nemějte strach a určitě se objednejte. Pocit zdravých, hladkých, bílých zubů je k nezaplacení.

Napsat komentář