Proč se běžci při běhu zdraví?

Včera ráno jsem si byla před prací zaběhat v Kunratickém lese. Bylo příjemné počasí, čistý, svěží vzduch, běželo se mi moc dobře. Pondělní ráno nenalákalo pouze mě, ale i další spoustu nadšených sportovců. Někteří běželi kvůli výčitkám z víkendové alkoholové smršti spojené s nezdravým jídlem, jiní se připravují na závod a někdo se šel jen tak pro radost proběhnout. Tyhle všechny běžce jsem během svého ranního tréninku potkala a s úsměvem na rtech je pozdravila. A právě tento moment mě přiměl k tomu, abych o tom napsala článek.

Je obecně známo, že cyklisté a vodáci se zdraví přátelským pozdravem Ahoj. Vzpomínám si, že když jsem byla malá, byla jsem s rodiči na kolech na Šumavě a táta se denně skoro se všemi zdravil. Přišlo mi to třetí den už podezřelé, táta není žádná celebrita a kamarády přeci nemá všude, tak jsem se ho zeptala, jak je to možné, že všechny zná. S úsměvem na rtech mi vysvětlil, že se to tak mezi cyklisty dělá. Od té chvíle jsem na všechny volala Ahoj, a počítala si, kolik lidí pozdravilo mě. Ale teď zpět do přítomnosti. Zdravím tehdy, když cítím s protijedoucím cyklistou určité sympatie a pozdravy už nepočítám.

A to stejné platí pro běhání. Ano, běžci se také zdraví. Někteří rádi, jiní ne, ale k běhání to zkrátka a dobře patří. Za ta léta co běhám, jsem vypozorovala 4 kategorie běžců a jejich reakce na pozdrav. 

Nechápající běžec

Tento běžec na váš pozdrav reaguje skoro negativně. Proč mě proboha zdraví? Je nějaká drzá? Znám jí snad?… honí se jim asi hlavou. Je těžké je předem poznat, ale většinou už když běží proti vám, jsou zamračení. Často to bývají starší lidé. Pokud nechcete mít zkažený den, raději je nezdravte. 🙂

Váhající běžec

Už když vidí vaší běžící siluetu, začne přemýšlet nad tím, jestli vás má pozdravit nebo ne. Na jednu stranu chce patřit do běžecké komunity, protože ti se zdraví. Na druhou stranu má strach z vaší reakce. V tomto případě velmi záleží na vás, jak se budete tvářit a zda-li ho také pozdravíte. Pokud ho pozdravíte, s úsměvem vám pozdrav opětuje. Pokud ho nepozdravíte a on vás ano, znervozní a bude si celý dny myslet, že se před vámi ztrapnil. Bývají to většinou muži do 30 let, kteří se bojí pozdravit hezkou běžkyni, aby si to nevykládala špatně. 

Zdravící běžec

Tato kategorie je zlatý střed. Jsou to lidé, kteří běhají již nějakou dobu a ví, jak to mezi běžci chodí. Rádi vás pozdraví, nepřehání to s úsměvy ani máváním. Jen ležérně zvednou dlaň a vypustí z úst Ahoj. Vás to potěší, pozdrav opětujete a běžíte dál. Do této kategorie bychom se měli vypracovat postupem času všichni. 🙂

Vášnivý zdravič

U těchto běžců je typickým ukazatelem přehnaná reakce. Pravděpodobně si někde přečetli nebo slyšeli, že se běžci zdraví. Chtějí se co nejdříve podobat lidem běhajícím v parku a mají pocit, že zdravením si pomůžou. Takový běžec už 100 m od vás trénuje výraz, kterým vás pozdraví. Pomalu se přibližujete a on zvedá ruku skoro až nad hlavu a začíná vám mávat a křičet AHOJ!!! Bývají to především běžečtí začátečníci, kteří se pro běhání nadchli a chtějí dělat vše, co běžci dělají. 

Charakteristiky běžců jsou samozřejmě trochu nadnesené, ale zkuste se na to při příštím běhání v parku zaměřit a uvidíte, že reakce běžců na váš pozdrav není vždy stejná a mnohdy legrační :-).

Napsat komentář