Na kafe? #4

Doufám, že jste zahájili nový rok úspěšně a vychutnali si už hodně dobrých káviček. Jak jsem zaznamenala, spousta lidí vyrazila do zahraničí za teplem. Vás, kteří jste tady zůstali, vezmu s sebou doplnit kofein a také se trochu zahřejeme. Konečně jsem se totiž zastavila v kavárně Original Afrika.

Při svých častých cestách do Českého Krumlova jsem jí do teď jenom míjela. Nikdy nebyl čas. Nedávno jsme tam ale udělali pauzu a rozhodně jsme nelitovali. Kavárna se nachází po cestě z Českých Budějovic a do Krumlova je to už pak jen asi 5 km.Celý objekt je ze dřeva a klidně bych si ho dovedla představit někde na africkém kontinentu. Když vstoupíte dovnitř, připadáte si jako u nějakého lovce a sběratele doma. Shora se na vás dívá vycpaný lev a vy máte pocit, že každou chvíli zaútočí. Kolem má další nehybné kámoše.


Mě ale víc zaujaly africké šperky (největší originály byly z papíru) a dřevěné brýle. Moc se mi líbily i různobarevné polštáře, kožené kabely a pásky, různé sošky, svíčky i keramika. Bez mého obdivu nezůstal ani nádherný, ale megadrahý nábytek. Za rohem jsem objevila další věcičky jako masky a koberce.


Výrobky jsou fair trade, takže jejich nákupem uděláte dobrou věc. Třeba u těch krásných bavlněných polštářů mě zaujalo, že jsou vyrobeny ve Svazijsku, malém království na jihu Afriky. Jsou zdobené tradiční batikou a díky technice ručního zpracování je každý originál.


Když jsem to všechno obešla, osahala a vyzkoušela, tak jsem se konečně uvelebila v koženém křesle u okna a objednala si kávu. Na výběr jsou různé zajímavosti jako třeba cappuccino s chilli. Já jsem ale nechtěla riskovat a raději jsem ochutnala klasické espresso. Jednalo se o směs z Keni a Etiopie, kterou jsem si pak i koupila s sebou domů, aby ji mohli ochutnat i ostatní, protože byla fakt dobrá.


Káva je zde také fair trade, takže nejen chutná, ale i pomáhá. Když si dáte například 100% arabiku od Bwindi Coffee, pijete kávu, která byla pěstovaná v nadmořské výšce 1600 až 2000 m n. m. Káva se nakupuje přímo od malých farmářů z Ugandy. Praží a balí ji ve vlastní pražírně ve Střelicích u Brna a veškerý čistý zisk z prodeje je určen na podporu Bwindi Orphans.


Určitě to nebyla moje poslední návštěva. Až dojde kafe, přijedu pro další a asi přihodím něco pro radost. Nějak ty náušnice, svíčky a polštáře nemůžu dostat z hlavy. A budu mít kousek Afriky z Jižních Čech. 

Napsat komentář