Kineziotaping

Určitě jste již také zaznamenali ve svém okolí nebo alespoň při sledování sportu v televizi módu „barevných pásků“. Já se pohybuji hlavně mezi atlety a v tomto prostředí to „frčí“ už opravdu dlouho. A už i já necelý rok patřím mezi páskaře :-). Při sportu jsem nikdy neměla nějaké vážné zranění, ale poslední rok a půl se mi často vrací svalové problémy. Asi už je to únavou materiálu…
Takže když potřebuji dát tzv. dohromady, odblokovat a uvolnit navštěvuji fyzioterapeuta. A přes něj jsem se dozvěděla i o možnostech kineziotapingu.
Tato metoda byla vyvinuta na začátku sedmdesátých let japonským chiropraktikem Dr.Kenzo Kasem a do Evropy se dostala přes USA v posledních 10 letech. Jedná se tedy o vkládání barevných tapovacích pásek na kůži. Kyneziotape je lepící páska vyrobena na bázi bavlny s elastickými vlastnostmi, podobnými jako má lidská kůže. Proto na kůži velice dobře a šetrně přilne. Díky své elasticitě umožňuje ošetřeným svalům aktivně pracovat (neomezuje v pohybu jako klasická bandáž či ortéza) a chrání je v celém jejich průběhu. Díky kineziotapu je tak možno pozitivně ovlivnit funkci svalů, lymfatického systému a kloubů. V aplikaci kyneziotapu se vychází z anatomické znalosti svalů šlach a kloubů, směru svalových vláken a z logické úvahy při diagnostice problému. Proto je určitě lepší zajít nejprve za odborníkem, který zná všechny tyto zásady. Pokud vás trápí často stejný problém jako mě, po několika aplikacích u fyzioterapeuta se naučíte, jak je třeba tape umístit. Pak stačí koupit v lékárně pásku (stojí kolem 200 – 300 Kč) a v nejnutnějších případech si pomoci sami nebo s něčí asistencí.

Metoda kineziotapingu se využívá při lehkém poranění nebo potřebě fixace a dá se s ní ovlivnit natažený sval, bolavý kotník, achilovka, pooperační stavy (např. fixace operovaného kolene při zátěži), bolesti zad a menstruační bolesti, bolesti zápěstí atd. Výsledkem je hlavně regulace svalového napětí a úleva od bolesti, která se dostaví hned. Principem je, že páska oddělí kůži a svaly na postiženém místě od sebe, zlepší se krevní a lymfatocký oběh a tím dostanou všechny tkáně dostatečnou výživu a je odvedena bolest.

Kynezio tape se nechává působit i několik dní, dokud se sportovci neodlepí. To je závislé na druhu a intenzitě zatížení vlastní pásky. Rozdíl oproti normálnímu tapu spočívá v tom, že neodlepujeme tape okamžitě po tréninku či ukončení sportovní činnosti, ale ponechává se na těle. Trochu nepříjemné může být, že po osprchování zůstává páska dlouho mokrá.


Moje kamarádka fyzioterapeutka Mirka mi řekla, že určitou roli při léčbě kineziotapingem hraje i placebo. Když člověk cítí pásku, tak věří, že mu pomůže. Ale je pravda, že trocha víry k uzdravení ještě více přispěje a zesílí účinky tapu. Ostatně tak je to u všeho, když věříme, že nám něco pomůže, tak je to jedině plus.


A jak je to s barvami pásků? Dočetla jsem se, že v zásadě je barva tapovací pásky nedůležitá, ale může přispět citlivějším jedincům k intenzivnějšímu vnímání pásky na kůži. Podle psychologie barev prý může mít každá z nich jiné účinky na organismus.
  • Růžová – možný stimulující účinek
  • Černá – možný energizující účinek
  • Modrá – možný chladivý, bolest tlumící účinek
  • Žlutá – možný aktivitu svalu utlumující účinek
  • Béžová – neutrální
  • Zelená a další – kombinací jednotlivých barevných pásek může být vnímáno jako zintenzivnění jejich účinků

Máte zkušenosti s kyneziotapingem? Pokud ne, tak vám přeji, ať vám to co nejdéle vydrží… 🙂

Napsat komentář